Aktualności
V SALEZJAŃSKI OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY SOFFT 2011
SZCZECIN, 10-12 CZERWCA 2011 R.
Niezależne teatry z całej Polski w Szczecinie - już wkrótce V SOFFT 2011.
Kilkanaście spektakli konkursowych, sześć specjalnie zaproszonych teatrów poza konkursem, elektryzująca noc z teatrami ognia, wystawy fotograficzne, warsztaty, koncerty oraz cyrkowa gala finałowa – to wszystko już za miesiąc w Szczecinie. W dniach 10-12 czerwca Teatr Abanoia, Centrum Kultury Manuartefaktura oraz Fundacja Forum Gryf zapraszają na V Salezjański Ogólnopolski Festiwal Teatralny SOFFT 2011.
Festiwal został objęty patronatem Prezydenta Miasta Szczecin, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prowincjała Inspektorii Pilskiej Towarzystwa Salezjańskiego.
Patronat medialny nad V SOFFT 2011 sprawują TVP Szczecin, Polskie Radio Szczecin, Kurier Szczeciński oraz portale internetowe: teatrdlawas.pl, wSzczecinie.pl, portal młodych Ichtis i portal młodzieżowy bosko.pl.
W tym roku będziemy grać na trzech szczecińskich scenach. Festiwal kolejny raz zagości w Malarni Teatru Współczesnego, w Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego oraz po raz pierwszy na scenie Ośrodka Teatralnego Kana.
SOFFT to przede wszystkim przegląd najciekawszych propozycji młodego teatru niezawodowego. Do eliminacji konkursowych zgłoszonych zostało 41 spektakli z całej Polski. Najciekawiej zapowiadające się propozycje zaprosiliśmy do prezentacji przed szczecińską publicznością. Przed nami weekend pełen różnorodności – teatry słowa, tańca, ruchu, pantomima, teatry plastyczne, monodram; spektakle tworzone przez studentów, młodzież, osoby dorosłe, osoby niepełnosprawne, wychowanków ośrodków wychowawczych.
Części konkursowej towarzyszyć będą specjalnie zaproszone prezentacje. Teatr Nie Ma ze Szczecina dokładnie tydzień po premierze pokaże najnowszy spektakl „Hamlet” w reż. Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz. Zobaczymy przedstawienie Nieformalnej Grupy Avis z Białegostoku „Fumum Vendere” w reż. Agaty Biziuk. Spektakl wykorzystuje formy teatru muzycznego oraz teatru ożywionej formy. Występują Agnieszka Makowska oraz Olek Różanek, lider szczecińskiego zespołu Chorzy na Odrę, współautor muzyki do spektaklu i autor tekstów piosenek. Piątkowy wieczór zakończy Teatr Kana spektaklem „Lailonia” na motywach zbioru opowiadań „13 bajek z królestwa Lailonii” Leszka Kołakowskiego. Kana to jeden z najbardziej znanych teatrów alternatywnych w Polsce, założony w 1979 roku przez Zygmunta Duczyńskiego. Jest laureatem prestiżowych międzynarodowych nagród teatralnych (m.in. nagrody First Fringe i Critics Award na Światowym Festiwalu Sztuki w Edynburgu w 1994 roku).
W sobotę czeka nas, m.in., „Żywopłot” Grupy Wahadło, teatru tańca z Rybnika, nagrodzony w tym roku drugą nagrodą na Tyskich Spotkaniach Teatralnych. Zobaczymy również najnowszą propozycję Teatru Krzyk z Maszewa. Zespół już po raz trzeci gości na SOFFT, tym razem ze spektaklem „EksPLoracja” (premiera 8 kwietnia 2011). Podczas festiwalu odbędzie się także oczekiwany pokaz przedpremierowy najnowszego spektaklu Teatru Abanoia ze Szczecina, współorganizatorów SOFFT i gospodarzy Centrum Kultury Manuartefaktura - „Fitness” w reż. Konrada Pachciarka.
W sobotni wieczór rozbłysną dla Szczecina „Światła miasta”. O godzinie 22.30 na placu Orła Białego gigantyczne fireshow - program przygotowany wspólnie przez pięć szczecińskich teatrów ognia, a zaraz po nim w Teatrze Kana koncert Chorych na Odrę.
Festiwal zakończy w niedzielę werdykt jury i wręczenie nagród najciekawszym zespołom części konkursowej. Po werdykcie wielka gala finałowa Cyrku Zodiak, występy żonglerów i akrobatów oraz koncert szczecińskich Muzykantów.
Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia V SOFFT 2011!
dyrektor V SOFFT 2011
Konrad Pachciarek
Zespoły, które zakwalifikowały się do części konkursowej V SOFFT 2011:
1) Chojnickie Studio Rapsodyczne (Chojnice) „DZIEŁO SZTUKI”
2) Bartosz Mazurkiewicz (Teatr KOD, Dębno) „KONIEC”
3) TAKI SOBIE TEATR (Zduńska Wola) „ŹDZIEBKO NADZIEI”
4) Grupa LITKI (Piła) „ŚWIĘTOSZEK”
5) Teatr AKADEMICKI US (Szczecin) „ENCYKLOPEDIA”
6) Teatr Tańca EGO VU (Gryfino) „1,2,3,4”
7) Teatr SCENE (Radom) „STRASZNA MARYSIA”
8) Teatr Tańca EGO VU (Gryfino) „DUSZĄ, NIE CIAŁEM”
9) Teatr Form Czarno-Białych PLAMA (Suwałki) „STÓJ! NIE RUSZAJ SIĘ!”
10) Teatr GAUDETE (Nowy Sącz) „EEE TAM”
11) Teatr PROJEKTOWY (Kraśnik) „STRONA 44”
12) Teatr W KRZYWYM ZWIERCIADLE (Stepnica) „TRANSAKCJA”
13) Teatr 1EDEN (Kielce) „OTO CZŁOWIEK”
14) Teatr ZMYSŁ (Ostróda) „BOLERO”
15) Teatr Wizji Plastycznej ASCEZA (Opole) „OSTATNIA TAŚMA”
Zespoły rezerwowe na V SOFFT 2011:
1)Teatr BOCZNY (Lublin) „OBCY”
2) Teatr KASABLANKA (Gdańsk) „DON KICHOT”
3) Teatr KOD (Dębno) „TAK, TAK”
4)Teatr PROSCENIUM (Wrocław) „(S)TWORZYWO”
Zespoły, które zaprezentują swoje spektakle poza konkursem V SOFFT 2011:
- Teatr KANA (Szczecin) „LAILONIA”,
- Teatr KRZYK (Maszewo) „EKSPLORACJA”,
- Teatr NIE MA (Szczecin) „HAMLET” ,
- Grupa WAHADŁO (Rybnik) „ŻYWOPŁOT”,
- Nieformalna Grupa AVIS (Białystok) „FUMUM VENDERE”
- Teatr PRZEBUDZENI (Ostróda) „ODLOT”
- ARTCREW (Trzebież) „MATEYKO”,
- Teatr ABANOIA (Szczecin) „FITNESS”,
- Cyrk ZODIAK (Szczecin).
Koncerty V SOFFT 2011:
- CHORZY NA ODRĘ (Szczecin)
- MUZYKANCI (Szczecin)
Teatry ognia, które zaprezentują się na V SOFFT 2011 podczas wydarzenia „ŚWIATŁO MIASTA” w sobotę 11 czerwca 2011 r. o godz. 22.30 na pl. Orła Białego w Szczecinie:
- ABSINTH LOLLIPOPS - "Post-Apo"
- Teatr ognia LASCAR - "Wampiry"
- Teatr ognia APOCALYPTO - "Duchy przodków"
- Teatr ognia PIROMANCJA - "Kulisy historii"
- BAŁAGANS KUGLATORES - "La Manipulation"































