Słowniczek liturgiczny - Ś
LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA
Słowniczek liturgiczny - Ś
Święte Triduum Paschalne - Święte Triduum Paschalne obejmuje trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia.
- Wielki Czwartek - W godzinach wieczornych odprawia się Mszę Wieczerzy Pańskiej, w której wspomina się ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa oraz Chrystusowe przykazanie braterskiej miłości. Po homilii następuje obrzęd umywania nóg, zgodnie ze słowami Chrystusa: "Jeżeli Ja, wasz Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi." (J 13, 4). Po Mszy św. kapłan przenosi Najświętszy Sakrament w procesji na miejsce przechowania przygotowane w odpowiednio ozdobionej kaplicy. Tam wierni trwają przy Jezusie modlącym się przed swą Męką w Ogrójcu. Następnie obnaża się ołtarz i zasłania krzyże, które są w kościele.
- Wielki Piątek - W Wielki Piątek, zgodnie ze starożytną tradycją, Kościół nie sprawuje Eucharystii. Liturgia na cześć Męki Pańskiej sprawowana jest po południu - około godziny 15, lub w godzinach wieczornych. Składa się ona z czterech części:
- Liturgii Słowa
- adoracji Krzyża
- Komunii świętej
- przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego
- Wielka Sobota - W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa. Kościół powstrzymuje się od sprawowania ofiary Mszy św., dlatego główny ołtarz pozostaje obnażony. W ciągu dnia w kościołach święci się pokarmy na stół wielkanocny. Po uroczystej Wigilii, czyli nocnym oczekiwaniu Zmartwychwstania, rozpoczyna się radość wielkanocna, która trwa przez pięćdziesiąt dni.
Zobacz także: