Salezjańska Wspólnota Charyzmatyczna
Bóg jest Miłością
HISTORIA WSPÓLNOTY
Odnowa w Duchu Świętym rozpoczęła się w Parafii św. Jana Bosko w Szczecinie, niemal od początku istnienia parafii. Najpierw kilka osób wywodzących się z grupy na Bogurodzicy, spotykało się w mieszkaniach na modlitwie.
Ks. Stanisław Styrna przybył z Piły do Szczecina. W Pile będąc przez 9 lat proboszczem i dziekanem od roku 1983 pasterzuje Odnowie w Duchu Świętym „Nazaret”. W Szczecinie zaraz prowadzi wstępne rozmowy przy Kaplicy po mszach św. i na spotkaniu w mieszkaniu prywatnym 29.08.1988 r. Na pierwszej mszy św. 6.09, w salce katechetycznej o 19.15, zgromadziło się 17 osób związanych jakoś z Odnową.
Postanowiono spotykać się we wtorki po wieczornej mszy św., czyli o godzinie 19.15.
13.09 na Spotkaniu Modlitewnym były już 23 osoby.
23.09 odbyło się spotkanie w prywatnym mieszkaniu na Kaliny – na temat najbliższego spotkania modlitewnego i programu przygotowań do seminariów.
25.09 ks. Stanisław Styrna bierze udział w Warszawie w spotkaniu Krajowego Zespołu Koordynacyjnego Odnowy. Ks. Stanisław wszedł do Zespołu za staraniem p. Marii Jurczyńskiej z Żar.
28.09 nastąpiło w Kaplicy Św. Jana Bosko Spotkanie Modlitewne i przygotowanie seminariów. Wtedy wtargnęli „delegaci z Bogurodzicy” ze sprzeciwem, gdyż ich zdaniem, tylko „oni” mają prowadzić seminaria Odnowy. To zdarzenie dało do myślenia.
W ciągu września wymodlono nazwę nowej Wspólnoty – „Bóg jest Miłością” (1J 4, 8 b).
Od pierwszych spotkań trwały działania preewangelizacyjne podejmowane indywidualnie i wspólnie. Bezpośrednie przygotowania:
2.10 ks. Stanisław Styrna przez całą niedzielę głosi „kazania” w Kaplicy św. Jana Bosko, zapraszając na seminaria i wyjaśniając ich potrzebę. Równocześnie w Pile są drukowane zaproszenia i plakaty które rozprowadzano w Szczecinie.
9.10 rozpoczęto Nowenny do Ducha Świętego w intencji seminariów.
11.10 Adoracja NS w intencji seminariów.
We wtorek 18.10 rozpoczęło się pierwsze „Seminarium Odrodzenia Życia Chrześcijańskiego”. Nazwa zmieniona, aby nie wchodzić z nikim w konflikt, oraz wyraźnie ukazać, że seminaria są zwrócone do wszystkich, jako droga i metoda „nowej ewangelizacji”, a nie tylko jako nabór do grupy Odnowy.
Porządek Seminarium był następujący:
25.10 Seminarium gromadzi ok. 200 osób, rozprowadzamy w ciągu kilku dni 80 egzemplarzy Biblii Tysiąclecia.
8.11 odbyło się pierwsze zgromadzenie na piśmie do udziału w seminariach, w których złożyło 142 osoby, choć uczestniczyło znacznie więcej.
15.11 zgłoszenia złożyło na seminarium ponad 170 osób.
22.11 podział seminarzystów na 29 grup dzielenia. Prowadzą je tylko częściowo animatorzy, a z powodu ich braku, w większości tzw. „koordynatorzy”.
W każdą niedzielę o 16.00 spotkanie przygotowawcze animatorów i koordynatorów seminariów. Liczba seminarzystów się zmienia.
14.02.1989 r. następuje spowiedź generalna dla seminarzystów – spowiada 13 księży do godziny 22.00.
28.02 odbywają się Modlitwy wstawiennicze o uzdrowienie wewnętrzne dla seminarzystów, modli się 15 grup wstawienniczych do 22.00.
W weekend 3–5.03.1989 przystąpiono do Rekolekcji dla Seminarzystów w Domu Rekolekcyjnym na Golęcinie, z wyznaniem „Jezus jest moim Panem”, oraz Wylaniem Ducha Świętego. W Domu Rekolekcyjnym mieszka 100 osób, a 55 dojeżdża.
Z trudem trzeba było przekonywać ludzi, żeby mieszkali i spali w Domu Rekolekcyjnym, zamiast we własnym. Ludzie są przyzwyczajeni do rekolekcji parafialnych, stąd brak im zrozumienia dla rekolekcji zamkniętych, choćby tylko weekendowych.
14.03.1989 Seminarium ukończyło Wylaniem Ducha Świętego (129 osób).
To prawdziwy początek Wspólnoty „Bóg jest Miłością”. Będąc wspólnotą charyzmatyczną, przybrała od początku charakter własny, naznaczony duchem salezjańskim, zawsze ewangelizacyjnym, modlitewny, otwarty i służebny.
2.04 o godzinie 16.00 zebranie grupy animatorskiej celem opracowania spotkań grup domowych.
4.04 odbywa się Spotkanie Modlitewne Odnowy, podział na grupy domowe – grupy na terenie naszej parafii: 4 grupy męskie i 7 grup kobiecych, 3 grupy na terenie sąsiedniej Parafii MB Różańcowej, po jednej w dzielnicach Szczecina – Niebuszewie i na Os. Zawadzkiego.
© 2003-2024 by Parafia pw. św. Jana Bosko w Szczecinie
Projekt i wykonanie: Radziu.eu