Parafia pw. św. Jana Bosko w Szczecinie

Parafia


Galeria zdjęć



Nowy arcybiskup szczecińsko-kamieński

Nominacją Ojca Świętego Franciszka, z dnia 13 września 2024 r., dotychczasowy biskup toruński Wiesław Śmigiel został ogłoszony arcybiskupem szczecińsko-kamieńskim.

Ingres nowego Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego odbędzie się 26 października o godz. 11:00 w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła.

Dzień wcześniej, 25 października, także w archikatedrze, przed Mszą Świętą o godz. 19:00, sprawowaną w 900-lecie chrztu Szczecina, odbędzie się oficjalne kanoniczne objęcie archidiecezji.

Słowo zaproszenia
w związku z Ingresem
do Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie

Drodzy bracia duchowni, osoby konsekrowane oraz wszyscy wierni świeccy Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej! Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia!

Z wielką radością i wdzięcznością przyjąłem wolę papieża Franciszka, który powierzył mi misję pasterzowania w Archidiecezji. Mam jednak świadomość, że do wypełnienia tak ważnej misji potrzeba pomocy Boga i wsparcia wiernych. Bardzo proszę o modlitwę, współpracę i pomoc! W tym duchu zapraszam do udziału w uroczystości mojego ingresu do Archikatedry pw. św. Jakuba w Szczecinie, która odbędzie się 26 października 2024 roku o godz. 11:00.

Ingres to szczególny moment w życiu Archidiecezji, a dla mnie osobiście to czas modlitwy i refleksji nad misją, którą Pan mi powierza. Ingres w pewnym sensie jest jak zaślubiny z konkretną wspólnotą, która gromadzi się wokół Jezusa Chrystusa. Ufam, że z Bożą pomocą oraz wsparciem Was wszystkim wiernie wypełnię złożone zaślubiny i będę służyć Kościołowi Szczecińsko-Kamieńskiemu z oddaniem i miłością.

Jestem szczególnie wdzięczny, że mogę obejmować posługę w Archidiecezji, której początki sięgają misji świętego Ottona z Bambergu. To on przyniósł światło Ewangelii na te ziemie, dając początek naszemu Kościołowi lokalnemu. Zdaję sobie sprawę, że historia naszego Kościoła jest skomplikowana, podobnie jak niekiedy zawiłe bywa ludzkie życie, ale jest ona również pełna nadziei.

Wspominając dzieło świętego Ottona, pragniemy dalej kontynuować jego misję, głosząc Chrystusa i budując wspólnotę Kościoła. Nie możemy też zapomnieć o szczególnej opiece naszej patronki, Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, której zawierzamy naszą Archidiecezję, prosząc, by prowadziła nas wszystkich ku Chrystusowi!

Jeszcze raz zapraszam do wspólnej modlitwy podczas ingresu. Wasza obecność będzie dla mnie wielkim darem i znakiem jedności naszej Archidiecezji. Proszę również o modlitwę, bym w mojej posłudze arcybiskupiej potrafił wsłuchiwać się w Boży głos i mądrze prowadzić naszą wspólnotę ku coraz głębszej wierze i miłości.

Razem powierzajmy tę drogę Bogu, prosząc Ducha Świętego o Jego światło i moc. Z serca błogosławię każdemu z Was i z radością oczekuję spotkania podczas tej ważnej dla nas wszystkich uroczystości!

 

+ Wiesław Śmigiel
Metropolita Szczecińsko-Kamieński
Nominat

               

 

Ksiądz Biskup WIESŁAW ŚMIGIEL

Urodzony 3 stycznia 1969 r. w Świeciu nad Wisłą

Wyświęcony na kapłana 29 maja 1994 r. w Pelplinie

Konsekrowany na biskupa 21 kwietnia 2012 r. w Pelplinie

W latach 2012-2017 biskup pomocniczy Diecezji Pelplińskiej

Biskup Diecezji Toruńskiej od 8 grudnia 2017 r.

Ogłoszony Arcybiskupem Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej 13 września 2024 r.

Funkcje w Konferencji Episkopatu Polski:

przewodniczący Rady ds. Rodziny,

przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi,

przewodniczący Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja,

członek Komisji Duszpasterstwa,

członek Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych,

członek Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą

Tytuł naukowy: doktor habilitowany teologii


Biogram

Urodził się 3 stycznia 1969 w Świeciu. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. W latach 1988–1994 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Święcenia diakonatu otrzymał 20 czerwca 1993 przez posługę biskupa diecezjalnego pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi, który 29 maja 1994 udzielił mu również święceń prezbiteratu. W 1994 w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie uzyskał magisterium z teologii. Dalsze studia odbył w latach 1998–2002 w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2000 uzyskał licencjat z teologii pastoralnej, a w 2003 na podstawie dysertacji Czytelnictwo religijne jako środek formacji religijnej wiernych. Studium teologiczno-pastoralne doktorat teologii w zakresie teologii pastoralnej. W 2010 również na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na podstawie rozprawy Uczestnictwo wiernych świeckich w budowaniu Kościoła-Wspólnoty. Studium teologiczno-pastoralne w świetle nauczania Kościoła 1962–2009 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej.

W latach 1994–1996 pracował jako wikariusz w parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie. Przez następne dwa lata był sekretarzem i kapelanem biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi. W latach 2000–2002 był duszpasterzem Żeńskiego Domu Akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na Poczekajce. W 2009 otrzymał godność kapelana honorowego Jego Świątobliwości.

W został 2001 asystentem, a w 2006 adiunktem przy Katedrze Teologii Pastoralnej Ogólnej Instytutu Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2003–2006 pełnił funkcję sekretarza instytutu. W latach 2011–2014 był kierownikiem Katedry Teologii Pastoralnej Szczegółowej KUL, a w latach 2011–2013 kierownikiem Specjalizacji Teologii Praktycznej KUL. W 2012 objął stanowisko profesora nadzwyczajnego uniwersytetu. Wykładowcą teologii pastoralnej został także w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, Instytucie Teologicznym Diecezji Pelplińskiej i Ośrodku Naukowo-Badawczym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tczewie.

Pełnił funkcję konsultora Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski W 2007 został członkiem korespondentem Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, a także członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Został ponadto członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów. W latach 2004–2008 był sekretarzem „Roczników Teologicznych”, a w latach 2009–2011 „Roczników Pastoralno-Katechetycznych”. Został członkiem kolegium redakcyjnego „Zeszytów Chojnickich” i „Biblioteki Filomaty”, a także przewodniczącym rady naukowej „Studiów Pelplińskich”.

24 marca 2012 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej ze stolicą tytularną Beatia. Święcenia biskupie otrzymał 21 kwietnia 2012 w katedrze pelplińskiej. Udzielił mu ich arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, któremu asystowali Henryk Muszyński, arcybiskup senior gnieźnieński, i Andrzej Suski, biskup diecezjalny toruński. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Omnibus omnia factus” (Stawszy się wszystkim dla wszystkich). 25 kwietnia 2012 po śmierci biskupa diecezjalnego pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi został wybrany przez kolegium konsultorów na administratora diecezji. Funkcję tę pełnił do 1 grudnia 2012, kiedy to urząd biskupa diecezjalnego objął Ryszard Kasyna.

11 listopada 2017 papież Franciszek przeniósł go na urząd biskupa diecezjalnego diecezji toruńskiej. 8 grudnia 2017 kanonicznie objął diecezję, natomiast 10 grudnia 2017 odbył ingres do katedry w Toruniu. Jako biskup diecezjalny toruński z urzędu został wielkim kanclerzem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Papież Franciszek dwukrotnie ustanawiał go administratorem apostolskim sede vacante polskich diecezji: od 12 maja 2021 do 28 września 2021 zarządzał diecezją bydgoską, a od 4 czerwca 2022 do 31 października 2022 diecezją płocką. Był współkonsekratorem podczas sakr biskupa pomocniczego pelplińskiego Arkadiusza Okroja (2019) i biskupa diecezjalnego gliwickiego Sławomira Odera (2023).

 

Źródło: kuria.pl

Dodał: Grzegorz 11 października 2024 (15:28)


Komentarze

Brak komentarzy!

Autor:
E-mail:
Strona:
GG:
Wpis:
Kod: Wpisz poniżej wyraz: dodaj

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez administratora.

Wyszukiwarka



Aktualności parafialne



© 2003-2024 by Parafia pw. św. Jana Bosko w Szczecinie
Projekt i wykonanie: Radziu.eu